Realizowane programy
Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie realizuje 5 następujących programów:
1. Dopalacze niszczą życie
Program prewencyjny Dopalacze niszczą życie ma na celu przekazanie wiedzy na temat konsekwencji psychologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji i środków odurzających, pokazanie jak ustrzec się przed czyhającymi zagrożeniami i jakie negatywne skutki ma zażywanie takich substancji. Poprzez realizację programu kreowane są prawidłowe wzorce życia wolnego od uzależnień, a także wskazywane są możliwości pomocy innym i alternatywy dla narkotyków i dopalaczy.
2. Bezpieczne życie seniorów
Mając na względzie troskę o bezpieczeństwo seniorów, dążąc do wsparcia ich aktywności, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, przy udziale Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz innych kompetentnych podmiotów i instytucji, opracowała i realizuje program Bezpieczne Życie Seniorów. Celem głównym programu jest podniesienie świadomości seniorów w zakresie wpływu prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia - na ich własne bezpieczeństwo oraz uświadamianie o konieczności zgłaszania zdarzeń Policji.
Cele pośrednie ukierunkowane są na podniesienie samodzielności, zaradności i umiejętności seniorów w kwestii dbania o własne bezpieczeństwo, życie i mienie, zapoznanie ze skutecznymi metodami zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom m.in. takim jak oszustwa, kradzieże mienia, przemoc domowa. Podejmowane są działania aktywizujące osoby w podeszłym wieku w zakresie skutecznej pomocy sąsiedzkiej pozostałym mieszkańcom kamienicy, bloku, ulicy, osiedla.
3. Wielkopolski Program Znakowania Zabytków Ruchomych zgromadzonych w obiektach sakralnych
Wielkopolska Policja przygotowała Wielkopolski Program Znakowania Zabytków Ruchomych zgromadzonych w obiektach sakralnych. Jest jednym z istotnych elementów działań prewencyjnych i profilaktycznych mającym na celu ograniczenie zagrożeń w obszarze dziedzictwa kulturowego, stanowiących nie tylko dobro wszystkich Polaków, lecz również będących świadectwem wielkiego kunsztu i warsztatu artystów z całej Europy, którzy dzieła te wykonali. Celem tej inicjatywy jest właściwe zabezpieczenie dóbr kultury narodowej w Wielkopolsce przy wykorzystaniu nowoczesnych metod stosowanych na świecie.
4. Bezpiecznie to wiedzieć i znać
Istotą programu jest budowanie świadomości najmłodszych uczniów. Jego celem jest nie tylko budowanie bezpieczeństwa poprzez pracę profilaktyczną, ale także kształtowanie świadomości odpowiedzialności prawnej w przypadku dopuszczania się zachowań niezgodnych z prawem, czy też zwyczajami, normami społecznymi. Istotne znaczenie mają również działania przeciwstawiające się w szczególności narastającej agresji, nie tylko w świecie realnym, ale także w wirtualnym i co najbardziej niepokojące, w rodzinie. Ciągłe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa wymaga naszych działań od najmłodszych lat. Zwracanie uwagi na podstawowe zasady bezpieczeństwa i obowiązujące normy społeczne winno odbywać się na każdym szczeblu nauczania przy dostosowaniu do percepcji odbiorców. Tylko w ten sposób można osiągnąć pożądane efekty i wysoką świadomość w zakresie bezpieczeństwa osobistego i innych.
5. Dwie strony sieci
Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i prawnych opiekunów na terenie województwa wielkopolskiego Wydział Prewencji KWP w Poznaniu przygotował program profilaktyczny pn. Dwie strony sieci. Głównym celem przedsięwzięcia jest edukacja dzieci, młodzieży, rodziców, pedagogów, społeczności lokalnej w zakresie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz wyposażenie adresatów w umiejętności i nawyki rozpoznawania, przewidywania oraz zapobiegania zagrożeniom występującym w sieci Internet.